מהו רישיון לניהול עסק?

רישיון העסק בא להבטיח כי ננקטו כל האמצעים והסידורים המתאימים להפעלתו התקינה של העסק עפ"י מטרות החוק לטובת הציבור הרחב.

  • רק עסק המוגדר כטעון רישוי בצו רישוי עסקים )עסקים טעוני רישוי( התשנ"ה - ,1995 חייב ברשיון לפתיחתו ולניהולו.

  • רשיון עסק ניתן לאדם, למקום ולסוג העסק.

  • רשימה מפורטת של עסקים טעוני רישוי ניתן לקבל ביחידה לרישוי עסקים.

  • מעיון ברשימה מתגלה כי לא כל עסק מחויב ברשיון. מחובת רישוי עסק פטורים משרדים שונים של מקצועות חופשיים כמו עורכי דין, רואי חשבון ועוד. כמו כן פטורים מרפאות לסוגיהם השונים, סטודיו להתעמלות, פעוטונים, גני ילדים פרטיים וכו.' ישנם גם עסקים מתחום המסחר שאינם חייבים ברשיון לניהול עסק, כגון: מכירת הלבשה והנעלה, חלקי חילוף חדשים לרכב, כלי בית, מכשירי כתיבה וספרים.

צריך רישיון לעסק? תן למומחים לעשות את העבודה -> לחץ כאן!

הגורמים המאשרים רישוי עסק

קיימים מספר גורמים שבעלי עסקים טעוני רישוי חייבים לקבל את אישורם לקיום העסק. גורמים אלה, שיפורטו בהמשך, רשאים להתנות את אישורם בתנאים מיוחדים ותנאים נוספים בהתאם לחוק.

 

רשות הרישוי - בכל רשות מקומית קיימת "רשות רישוי" שבסמכותה להוציא רשיון לעסק. בראש רשות הרישוי עומד ראש הרשות המקומית אלא אם הוא האציל מסמכותו לאחר לפעול מטעמו.

 

גורמי רישוי - גורמים ברשות המקומית שהסכמתם, המותנית בתנאים ודרישות מקצועיות ספציפיות, נדרשת לצורך קבלת הרשיון. כגון: יחידת ההנדסה/ וועדה לתכנון ובנייה, איכות הסביבה, פיקוח עירוני, מים, ביוב, תברואה.

 

נותני אישור - גורמים מקצועיים במשרדי הממשלה שהוסמכו ע"י השרים הנוגעים בדבר לתת אישור מטעמם לרשיון והם: משרד הבריאות, המשטרה, משרד התמ"ת, המשרד לאיכות הסביבה, משרד החקלאות - הכל בהתאם לסוג העסק.

 

גורמים נוספים - גורמים מקצועיים נוספים הנותנים אישור לרשות הרישוי כגון: שירותי הכבאות והיחידות הסביבתיות לאיכות הסביבה, אשר גם הם מהווים גרמים מאשרים עבור רשות הרישוי.

 

גורמים אחרים (עפ"י חיקוק אחר) - התניה של רשיון העסק באישור מוקדם של גורמים ממשלתיים אחרים שאינם חלק מנותני האישור המצוינים לעיל. לדוגמה: קבלת רשיון עסק למוסך מותנה בקבלה מוקדמת של רשיון מקצועי למוסך מטעם משרד התחבורה.

צריך רישיון לעסק? תן למומחים לעשות את העבודה -> לחץ כאן!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

פוסטים אחרונים
Please reload

ארכיון
Please reload

חפש לפי תגית
עקבו אחרינו
  • רונן איפרגן אדריכלות ועיצוב פנים
טופס יצירת קשר

אתם מוזמנים לקפה