מילון מונחים

 

ג'ונסון, פיליפ

Johnson, Philip 1906 - 2005

אחד מהאדריכלים האמריקאיים החשובים ביותר במאה  ה-20. ידוע כממשיך דרכו של האדריכל לודוויג מיס ואן דה רוהה. בהשפעתו תכנן את בית הזכוכית, ואת ביתו שלו. ב – 1956 תכנן את הכור למחקר גרעיני בנחל סורק.  ג'ונסון ייחס חשיבות מרובה לקונטקסט של המבנה והסביבה. בשותפות עם המהנדס ג'ון בורגי עבד בעיקר על מבני משרדים – ביניהם:  בניו יורק, בנק אמריקה בטקסס, בניין AT&T . 

בשנת 1979 זכה ג'ונסון ב"פרס פריצקר לאדריכלות".

 

גאודי, אנטוניו

Gaudi, Antonio 1852–1926

אדריכל ומעצב ספרדי ממוצא קטלני. בבנייניו הראשונים בדק גאודי אפשרויות של שימוש בקונסטרוקציות ובצורות חדשות, והשתמש במסורות אמנות מקומיות של טכניקות בנייה ושל שימוש בחומרים. בנייניו מאופיינים בפיסוליות פלסטית, במשחקי אור וצל דומיננטיים ובצבעוניות. משטחי הקירות משובצים באבני פסיפס, בזכוכית ובחומרים שונים. מקורות ההשפעה העיקריים שלו היו המסורת הקתולית, הבנייה הנוצרית של ימי הביניים, השפעות האיסלם, צורות מעולם הטבע, בדומה לסגנון האר-נובו שרווח בתקופתו, הטבע כמקור לקונסטרוקציה ולצורניות זורמת.

 

גוף

אובייקט הממוקם במרחב על מישור האורך, הרוחב והגובה.

גרי פרנק אוון

.Gehry, Frank O

יליד 1929, אדריכל אמריקאי יהודי, דה קונסטרוקטיביסט. מתכנן מבנים בעלי צורות חדשניות ומהפכניות מבחינה טכנולוגית.

בין עבודותיו המפורסמות: מוזיאון לעיצוב ויטרה, 1989 , הנמצא בגרמניה ליד הגבול עם שווייץ , המוזיאון בבילבאו, ספרד,  1999  .

גרי זכה בפרס פריצקר לאדריכלות בשנת 1989. בשנת 1998 קיבל את מדליית הזהב היוקרתית מאגודת האדריכלים האמריקנית AIA.

 

גריד

סריג, בעברית - רשת קווים (שתי וערב), משמש כבסיס מרכזי לקומפוזיציה. בתקופת הרנסנס השתמשו ברשת ככלי עזר לחישוב זוויות העומק של הפרספקטיבה. הגריד היווה כלי עזר בלבד ולאחר השלמת היצירה הוא לא נראה באופן גלוי בתוכה. הגריד ששימש בתקופת הרנסנס אמצעי לייצוג המציאות הופך באמנות המאה ה- 20-21 למציאות המוצגת, לנושא עצמו. אמנים רבים כגון: Sol Le Witt,Vasarelly Victor, Donald Judd, Dan Flavin, Mondrean , משתמשים בו כבסיס לקומפוזיציה בעבודותיהם, כאשר כל אחד מוביל אמצעי זה לאמירה אישית שונה.

 

גריי, איילין

Gray, Eileen 1878 - 1976

אדריכלית ומעצבת ריהוט  אשר יצרה מגוון רחב של עבודות כהמשך לאמנות הדקורטיבית הצרפתית.

 

גרמושקה

סט התוכניות שמגישים לעירייה על מנת לקבל אישורי בנייה.

רונן איפרגן אדריכלות ועיצוב פנים