מאמרים >> הדמיות אדריכליות

הדמיות אדריכליות

אנשים רבים מעוניינים לרכוש דירה חדשה "על הנייר", מטעמי חיסכון כספי או משיקולים אחרים. קניית דירה על הנייר משמעה שהדירה המבוקשת עוד לא רקמה עור וגידים וכי רכישתה מתבצעת בשלבים הראשונים ביותר של הפרויקט. בעבר, אנשים אלו התקשו לראות את תכנון הדירה בעיני רוחם והם נדרשו לדמיין את מבנה הדירה ואת חלוקתה הפנימית.

לפיכך, הם היו צריכים להתרשם מתכנון הדירה רק מתוך קריאה של שרטוטים אדריכליים מופשטים, כאלו שמובנים רק לשרטטים או לבעלי השכלה מקצועית אחרת בתחום. כתוצאה מכך הם חשו בחוסר אונים ובחוסר ביטחון לממש את הקנייה. סיטואציה זו כמעט ולא מתרחשת כיום. זאת בזכות התפתחות הטכנולוגיה של השנים האחרונות, המאפשרת ליצור הדמיות ריאליסטיות בתלת מימד של דמויות, של אובייקטים או של מבנים שונים. הדמיות אלו משמשות תעשיות רבות ושונות ונפוצות בעיקר בתעשיית הסרטים והפרסומות, בתחומי הרפואה וכמובן שגם בתחום האדריכלות והבנייה.

 

הדמיות אדריכלייות – כיצד זה נעשה

אדריכלים רבים בוחרים לעשות שימוש בהדמיות לצורך הבעת הקונספט העיצובי שלהם אל מול הלקוח. הדמיות אדריכליות, האחראיות על הפקת התמונה בהדמיה ממוחשבת, כוללות ארבעה שלבים עיקריים: בניית המודל, תאורה, השמת חומרים והפקה (רינדור). מטרתן הסופית של הדמיות אדריכליות אלו הינה פלט ויזואלי, תמונה, של המבנה או של החלל אותו מעוניינים לראות או להראות.

בשלב הראשון, במסגרתן של הדמיות אדריכליות אלו, שלב בניית המודל, נעשה שימוש בתוכנות מחשב מיוחדות, הבונות דגם תלת מימדי של "סצינה" מסוימת, אותה מעוניינים להראות בהדמיה. בניית המודל מתחילה בנקודה, נקודת האפס, הממשיכה לקווים וצורות מתמטיות שונות.

בשלב הבא, על מנת לראות את המודל שנבנה, נקבעים מקורות האור, המאירים את המודל. בשלב זה ישנה התייחסות לעוצמותיהם ומאפייניהם של מקורות האור, תוך התייחסות לסוגים השונים וכן לתכונות של כל אחד מהם (תאורות אור, המחקות מאפיינים של שמש, תאורה סביבתית ועוד). הדמיות אדריכליות אלו,

בשלב השלישי, כוללות את החומר או את הצבע. החומר הינו זה המעניק למודל תכונות פיסיות, כמו ברק, שקיפות, צבע, השתקפות, כניסה ויציאה של קרני אור ועוד. בשלב האחרון, שלב ה"רינדור", הינו השלב בו מייצר המחשב תמונה דו ממדית, על סמך הנתונים והפרמטרים שקיבל. שלב זה כולל מצלמה, המחקה את תפקידה של המצלמה האמיתית, והיא זו המאפשרת לבחון את המודל, לקבוע את הנקודה במרחב ממנה ניתן לצפות בו ועוד. 

 


חשיבותן של הדמיות אדריכליות

הדמיות אדריכליות אלו מאפשרות להמחיש באופן מעשי את הרעיון. תכליתן של הדמיות אדריכליות היא להציג באופן מציאותי עולם או מרחב וירטואלי, שהקשר בינו לבין המציאות טמון במראית עין. בהיותן מחקות תנאים פיסיים אמיתיים, מצליחות הדמיות אדריכליות אלו, לייצר את הרעיון, להציגו באופן ברור יותר ומובן יותר, גם בשלביו הראשונים. בנוסף, מאפשרות גם תיקונים, שינויים, הרחבות ופעולות שונות, עוד בטרם בנייתו של המבנה או עיצוב החלל הפנימי. הדמיות אלו הן כלי חשוב בכל הקשור לתחום עיצוב הפנים, ומאפשרות להתייחס לחלל באמצעות פעולות מחשב בלבד. הטכנולוגיה הכול כך מתקדמת מאפשרת חיקוי קרוב למציאות וכן כלים טכנולוגיים נלווים, המאפשרים לעשות זאת באופן מדויק ואסתטי. 


בתחום עיצוב הפנים, הלקוח יכול להתרשם מכלל מרכיבי העיצוב, החל ממיקום הרהיטים בבית ועד לבחירת הצבעים בקירות. הדמיה זו מאפשרת לו להביע דעה על העיצוב הנבחר ולבחון אם הוא תואם את טעמו האישי. כיום הדמיות אדריכליות נפוצות ברוב משרדי האדריכלים המובילים, הקבלנים והמעצבים ובין אם מדובר בתמונות או באנימציה, ההדמיות הוכחו זה מכבר ככלי יעיל, עוצמתי ומשפיע במכירה של פרויקטים.

תכנון אדריכלי והצגתו באמצעות הדמיות אדריכליות חוסכות מהלקוחות ומהאדריכלים שעות רבות של הסברים. האדריכלים אינם מתקשים עוד להציג ללקוחותיהם כיצד ייראה החלל או המבנה בו הם מעוניינים והם יכולים להראות להם. הלכה למעשה ,את תכנון הדירה שלהם, הם מבצעים במהימנות, בדיוק, ובמקצועיות רבה.

הדמיות  אדריכליות - עד הפרט הקטן ביותר

הדמיות אדריכליות הן כלי יעיל ומוצלח הן עבור הלקוחות והן עבור האדריכלים, משום שהן מציעות הצגה מדויקת ביותר של המבנה, מבחינת המידות, הפרטים, הצבעים ועוד. הדמיות אלה מעניקות תמונה ברורה ביותר ללקוח, כזו שיכולה לעודד רכישה או לקדם את תהליך הבנייה באמצעות ביצוע של תיקונים ושיפורים עוד בטרם התחלת העבודה עצמה. ההדמיות נעשות ברמות שונות, ממבט תלת מימדי ברמת הקו, דרך תמונה תלת ממדית ועד לתמונת חלל מוחלטת, ממש ברמה של צילום.

ההדמיה התלת ממדית מצליחה לגשר על הפער שקיים בין הרעיון עצמו לבין ביטויו במציאות, ובאמצעותה הלקוח יכול לראות את התמונה הממשית של החלל או המבנה, על כל מרכיביו - גודל, צבע, טקסטורה, תאורה ועוד. הדמיה אדריכלית מאפשרת לבעלי המקצוע לקיים דיון יעיל עם לקוחותיהם ולהפוך אותם למשתתפים פעילים בתהליך העיצוב.

:מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך
רונן איפרגן אדריכלות ועיצוב פנים